Koreografer och grupper

Koreografer och grupper verksamma i Sverige

Nedan följer en lista av koreografer och grupper verksamma i Sverige. Respektive namn är klickbart för att hänvisas till koreografen/gruppens hemsida.

Saknar du någon koreograf nedan, mejla oss då på contact@dansnatsverige.se

 

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v x y z å ä ö

 

A

Adekwhat / Philippe Blanchard
AliEn Dance Company

Alma Söderberg
Ambra Succi /Crazy Artist Movemet
Ami Skånberg Dahlstedt
Andersson Dance Company / Örjan Andersson 
Anisa Dance Productions
Anna Källblad
Anna Pehrsson
Anna Vnuk
Anna Westberg
Arena Baubo
Arkeolog 8
Art Of Spectra
As-sayf
Avart

B

Bambam Frost
Benedikte Esperi
Benke Rydman
Björn Säfsten

C

Carl Olof Berg
Caroline Östberg
Carmen Olsson
ccap / Cristina Caprioli
Charlotta Ruth
Charlotte Engelkes
Christina Tingskog
Claire Parsons 
c.off
Compagnie Jus de la Vie / Charlotta Öfverholm
Company Kudo / Satoshi Kudo
Complete Dance Crew
Cullbergbaletten

D

Dalija Acin Thelander 
Danskompaniet SPINN
De la Vibe
Dinis Machado

Disa Krosness
Dorte Olesen
Dotra Productions

E

E=mc2 Danskonst / Gun Lund
Efva Lilja
Eliisa Erävalo
Ellen Söderhult
Embla Dans & Teater
Emma Ribbing
Erik Linghede
Eva Ingemarsson

F

Flytande galleriet
Flock Productions / Kertsin Grunditz
Focus Dance / Joseph Sturdy
Frederic Gies
Fredrik Quinones
Freestyle Phanatix

G

Graham Adey
Gunilla Heilborn
GöteborgsOperans Danskompani

H

H2Dance
Halla Olafsdottir
Helena Davidsson Nordelius

I

il Dance
In-discourse
Ingrid Cogne
Ingrid Olterman Dans
Ingrid Rosborg
Iraqi Bodies

J

Jannine Rivel
Jardel de Sousa / Oliveira Dance & Fitness
Jeanette Langert
Jefta van Dinther
JUCK
Juli Reinartz

K

Kajsa Sandström
Karolin Kent
KASS Produktion / Sebastian Lingserius
Kenneth Kvarnström
Khamlane Halsackda
Klo Productions / Anna Johansson 
Kompani Baldal
Kompani Raande-Vo
Korda Art in motion / Linda Forsman
Korona Dans / Elin Kristoffersson
Kollektiv Knaster
Kollaborativet
Kolko ink
Koreografiska Konstitutet
Krapsan Produktion / Susanne Svantesson

L

L.A.C.
Lava Dansproduktion
Les Ballets Persans
Lidia Vos

Lilly Zetterberg
Linda Wardal
Lisa Larsdotter Petersson
Lisen Ellard
Lotta Garthon Prod.
Ludvig Daae

M

Magma Dans / Helena Franzén
Malin Elgán
Malin Hellkvist Sellén
Malin Stattin
MAP / Lotta Melin
Marcus Baldemar
Mari Carrasco
Maria Naidu / Armar och ben
Maria Nilsson Waller
Mariana Ortega Flamenco
Marie Fahlin
Marika Hedemyr
Martin Forsberg / Fors works
Mats Ek
MaudsArt / Maud Karlsson
Melo
Memory Wax
Minna Elif Wendin
Minna Krook Dans
Mireille Leblanc
Mira Mutka
Mirko Guido

N

Nadja Hjorton
Nicole Neidert
Niki Tsappos
Nomodaco
Kompani Nomad
Norrdans
Nya Rörelsen

O

Ocean / Ulrika Wedin
Olof Persson Projects

P

P*fect
Paloma Madrid
Paula de Hollanda
Pontus Lidberg
Pontus Linder
Pontus Pettersson

Q

Quarto

R

Rani Nair
Rebecca Chentinell
Rebecca Stillman
Reich + Szyber
Robert Malmborg
Robin Dingemans & Andra Fåglar
Robin Jonsson
Rosalind Goldberg
Räserbyrån

S

Salto Dance Company
Sandra Medina
Sanna Söderholm
Sara Gebran
Sardine Sauvage
Shake It Collaborations / Tove Sahlin
Share Music & Performing Arts
Shirley Harthey Ubilla
Shumpei Nemoto
Sidney Leoni
Skånes Dansteater
SOMOS / Lisa Janbell
Sofia Castro
Stella Polaris Dance Company
Stina Nyberg
SU-EN Butoh Company
Sybrig Dokter

T

Tanja Andersson
Tentacle Tribe
Teresia Björk
Tilman O’Donnell
Transforma
Turnékompaniet Dansstationen
Twisted Feet

U

Unruly Ghals

V

Viktor Fröjd
Vindhäxor / Eva Lundqvist
Virpi Pahkinen

W

WELD Company

Y

 

Z

Zoe Poluch

Å

Åsa N. Åström
Åsa Unander Scharin

Ä

 

Ö

ÖFA-kollektivet